O PROJEKCIE
OPIS PROJEKTU
ROZWÓJ UMIEJĘTNOŚCI DROGĄ DO NOWYCH MOŻLIWOŚCI
projekt realizowany w ramach
Programu Fundusze Europejskich dla Śląskiego 2021-2027
Działania: FESL.05.04-Aktywizacja zawodowa osób pracujących
WSPARCIE UDZIELANE W RAMACH PROJEKTU
REKRUTACJA
REALIZACJA PROJEKTU OBEJMUJE PONIŻSZE ZADANIA:
ZADANIE 1:
Analiza indywidualnego potencjału. Opracowanie Indywidualnych Planów Działania. Zadanie obejmuje m.in. wsparcie doradcy zawodowego dotyczące m.in. identyfikacji potrzeb związanych z wyborem szkoleń/kursów.
ZADANIE 2:
Wysokiej jakości szkolenia i kursy podnoszące kompetencje i kwalifikacje uczestników projektu. Zadanie obejmuje m.in. realizację dwóch szkoleń/kursów dla każdego uczestnika, przeprowadzenie egzaminów, zapewnienie badań lekarskich i ubezpieczenia NNW, zwrotu kosztów dojazdu i opieki nad dzieckiem do 6 lat lub osobą zależną.
GRUPA DOCELOWA
Projekt jest skierowany do osób w wieku 18-89 lat zamieszkujących, pracujących lub uczących się na obszarze województwa śląskiego, które odchodzącą od rolnictwa bądź są zatrudnione na podstawie:
- umowy, która upływa w okresie realizacji projektu lub trwa nie dłużej niż 6 miesięcy lub
- umowy cywilnoprawnej lub
- umowy/umów w ramach których łączne zarobki nie przekraczają minimalnego wynagrodzenia za pracę,
które z własnej inicjatywy zgłaszają chęć uczestnictwa w projekcie.
Z udziału w projekcie wykluczone są osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (ze względu na przesłanki pomocy de minimis).
Osoby znajdujące się w niekorzystnej sytuacji, uzyskają na etapie złożenia formularza rekrutacyjnego punkty premiowe zgodnie z poniższą metodologią (min.0p/ max 45p):
—Kobiety – 10 punktów
—osoby 55+ – 10 punktów
—osoby z niepełnosprawnością – 10 punktów
—osoby w kryzysie bezdomności lub dotknięte wykluczeniem z dostępu do mieszkań – 5 punktów
—osoby należące do mniejszości, w tym społeczności marginalizowanych – 5 punktów
—osoby z wykształceniem co najwyżej ponadgimnazjalnym – 5 punktów
PIERWSZEŃSTWO UDZIAŁU W PROJEKCIE będą miały osoby z największą liczbą punktów z kryteriów premiowych.
CELE PROJEKTU
Głównym celem projektu jest wsparcie indywidualnych inicjatyw 150 osób (w tym 83 kobiet) w wieku 18-89 lat zamieszkujących, pracujących lub uczących się na obszarze województwa śląskiego w tym zatrudnionych na podstawie umów krótkoterminowych, umów cywilnoprawnych, ubogich pracujących, jak również odchodzących z rolnictwa w zakresie nabycia, podwyższania lub dostosowywania kwalifikacji i kompetencji zawodowych niezbędnych na rynku pracy. Ścieżka wsparcia zostanie przygotowana i zrealizowana w oparciu o zidentyfikowane potrzeby osoby,której udzielane jest wsparcie,przede wszystkim poprzez wysokiej jakości szkolenia i kursy w tym kwalifikacje rynkowe włączone do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji)a także walidację efektów uczenia do września 2026r.
Projekt ma na celu nabycie, podwyższenie lub dostosowanie kwalifikacji i kompetencji zawodowych uczestników, niezbędnych na rynku pracy.
Realizacja projektu przyczyni się do poprawy warunków zatrudnienia osób w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy oraz zwiększenia liczby pracowników dostosowanych do zmieniającego się rynku pracy w województwie śląskim. Projekt skupia się na rozwoju kompetencji cyfrowych oraz umiejętności związanych z zieloną gospodarką, co jest kluczowe w kontekście transformacji gospodarczej regionu.
Efekty, rezultaty projektu:
- 150 osób uzyska szansę na nabycie, podwyższenie lub dostosowanie swoich kwalifikacji i kompetencji do wymagań rynku pracy.
- Minimum 90 osób nabędzie lub podniesie kwalifikacje i/lub kompetencje.
- Minimum 30 osób nabędzie lub podniesie kwalifikacje.
OBSZAR
Projekt jest realizowany na terenie województwa śląskiego
OKRES REALIZACJI PROJEKTU
Okres realizacji projektu: od 01 października 2024 r. do 30 września 2026 r.
WARTOŚĆ PROJEKTU
Wartość projektu: 1 871 280,00 zł
DOFINANSOWANIE Z FUNDUSZY EUROPEJSKICH
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 1 590 588,00 zł (dofinansowanie)
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie